הפרעות שינה בגיל המעבר

אבחון וטיפול בהפרעות שינה בגיל המעבר

למה זה קורה?

הסיבה הראשונה היא השינויים ההורמונליים, להורמוני המין הנשיים אסטרוגן ופרוגסטרון השפעה על איכות וכמות השינה וכן על תחושת העייפות היומית. מחקרים מצאו כי הירידה באסטרוגן קשורה לסימפטומים השגיחים בגיל זה של גלי חום והזעת לילה, ואלו יכולים לגרום לקשיי הירדמות והיתעוררויות לילה מרובת ופגיעה באיכות השינה. בנוסף, לאחר גיל המעבר אנחנו רואים עליה בשכיחות של הפרעות נשימה בשינה בקרב נשים והופעה של נחירות והפסקות נשימה בשינה, הפרעה זו פוגעת ברצף השינה ויכולה לגרום לעייפות יתר יומית. בנוסף, הפרעת נשימה בשינה היא גורם סיכון למחלות נוספות כמו: יתר לחץ דם, סוכרת, התקף לב שבץ ועוד. לאחרונה פרסמנו מאמר שעוסק בהבדליים מגדריים בין נשים וגברים ועייפות יתר יומית אצל נשים וגברים הסובלים מהפרעת נשימה בשינה. הורמון נוסף שיש לו תפקיד חשוב בבקרה על מחזורי הערות והשינה הוא מלטונין. בקרב נשים וגברים בגיל המעבר אנו רואים ירידה בהפרשתו ובשיבוש של מחזורי הערות והשינה, דבר שפוגע באיכות ורצף השינה.

סיבה נוספת להפרעות שינה בגיל המעבר ואחריו הן גורמי לחץ, מתח וחרדה רגשיים. גיל המעבר בדומה לתקופות מעבר אחרות בחיים מלווה פעמים רבות במשבר רגשי אישי המעורר שאלות ומחשבות אישיות. הפסיכולוג אריק אריקסון מתאר שלב זה כשלב הקונפליקט בין שלמות ואחדות האני לבין תחושת ייאוש. קונפליקט רגשי מעורר בנו מצב של עוררות פסיכולוגית וזו גורמת לעורוררות פיזיולוגית המקשה על תהליך ההירדמות ושימור השינה ולהופעה של נדודי שינה בשכיחות גבוהה.

בגיל המעבר ישנה מגמה של ירידה בבריאות הכללית וחלק מהפגיעות הרפואיות פוגעות גם בשינה. אנו רואים עלייה בשכיחות תת פעילות של בלוטת התריס, שאחד מהסימנים שלה הוא עייפות יתר יומית. בנוסף, גיל המעבר מלווה בד"כ בעלייה במשקל ובהופעת התסמונת המטבולית הנפוצה באנשים עם עודף משקל וכוללת יתר לחץ דם, עלייה של פרופיל השומנים בדם ורמות סוכר גבוהות, בשל עמידות לאינסולין. כל זה משפיע על השינה

מה עושים?

 1. מודעות- הבנה שבגיל זה שכיחות הופעת בעיות שינה גבוהה.

2. פנייה לגורם מקצועי לצורך אבחון וקבלת עזרה.

רוצים לישון טוב בלילה?
השאירו פרטים

מטופלים מספרים

5/5

"חשבתי שאני משתגעת, לא הצלחתי להירדם בלילות, הייתי ערה שעות ולא מצליחה להירדם. רופאת המשפחה שלי המליצה לי לפנות לדר' עמית גרין. כבר מההתחלה דר' עמית הרגיע אותי ועזר לי. הייתי בייעוץ אצלו כמעט שלושה חודשים. היום אני ישנה 6-7 שעות בלילה, תודה"

5/5

תקופה ארוכה מאד סבלתי מנדודי שינה ואיכות החיים שלי היתה נוראית. ניסיתי כל מיני סוגי טיפולים אבל שום דבר לא עזר. הייתי ממש מיואשת. ראיתי את דר' גרין בתכנית בקר . בטלוויזיה ופניתי אליו. דר' גרין חזר אלי וקבענו פגישת ייעוץ. השינוי היה מיידי, כבר אחרי הפגישה הראשונה הרגשתי שיפור בשינה. אני רוצה להודות לדר' גרין על ההמיקצועיות והסבלנות"

5/5

"תודה לדר' עמית גרין שעזר לנו עם השינה של יונתן. יונתן לא הצליח להירדם לבד וכל השכבה לישון היתה סיוט של שעה שעתיים של בכי עד שהיה נרדם. היינו בפגישת ייעוץ אצל דר' עמית ואחרי שלושה לילות שבהן ליווה אותנו יונתן התחיל להירדם ולישון תוך מספר דקות , בלי בכי ובלי עיניינים. תודה"

5/5

ברצוני להודות לך רבות על הטיפול בבעיית השינה שלי. בזכות הטיפול השינה שלי השתפרה ונגמלתי מכדורי השינה. אני מרגישה שבזכותך אני בשליטה והשינה כבר פחות מנהלת אותי. זהו הטיפול הכי יעיל שעשיתי! קבענו להיום פגישה אך אני מרגישה שכרגע אין צורך בה. ששת המפגשים עזרו לי מאוד ואם ארגיש בהמשך שאני זקוקה לתמיכה אשמח לקבוע עוד פגישה. שוב המון המון תודה!!!

5/5

אחר שנים של שינה מקוטעת ולא רציפה, החלטתי לפנות לטיפול אצל דר' עמית גרין. כבר בפגישה הראשונה התגלה לי מטפל מקצועי וקשוב. לאחר הדרכה ו-3 מפגשים! חזרתי לישון רצוף. גם אם אני מתעוררת במהלך הלילה, דר' גרין לימד אותי מה עלי לעשות. הערכתי מאוד את יושרו המקצועי שהודיע לי כי השגנו את מטרת הטיפול ולכן אין צורך כעת במפגשים נוספים. תודה לך על הטיפול ועל האדם שאתה

5/5

סבלתי שנים נדודי שינה. בשנתיים האחרונות לקחתי בונדורמין וגם זה לא עזר. הייתי באפיסת כוחות. הגעתי לדר' עמית אחרי שראיתי אותו בטלויזיה. כבר אחרי 4 פגישות ייעוץ עם דר' עמית התחלתי לישון טוב. החלטתי להיגמל מכדורי השינה והוא עזר לי. היום אני ישן טוב. תודה ענקית לדר עמית."

5/5

רציתי לעדכן שעברתי את המבחני רישוי🥳🥳🥳 ולהודות לך גם על כל התקופה, אהבתי בעיקר את זה שלא נלחצת משום דבר שאמרתי והתייחסת לכל הסיפור שלי כנורמלי וטבעי. עד היום כל מי שטיפל בנושא השינה נלחץ ואני חושבת שזה הקשה עליי לתת אמון בטיפולים קודמים. אז תודה רבה!

5/5

עברתי בדיקת שינה ומצאו לי דום נשימה בשינה. שלחו אותי לקנות סיפאפ שלא הצלחתי לישון איתו. במכון השינה לא עזרו לי לפתור את הבעיה. חפשתי באינטרנרט מומחה שינה ופניתי לדר' גרין שהציע לי לנסות סד לילה לטיפול בבעיה. הוא הפנה אותי לרופא שיניים מומחה שהכין לי סד שאני ישן איתו כל לילה. ממליץ מאד לפנות לדר' גרין לקבל ייעוץ

5/5

"חשבתי שאני משתגעת, לא הצלחתי להירדם בלילות, הייתי ערה שעות ולא מצליחה להירדם. רופאת המשפחה שלי המליצה לי לפנות לדר' עמית גרין. כבר מההתחלה דר' עמית הרגיע אותי ועזר לי. הייתי בייעוץ אצלו כמעט שלושה חודשים. היום אני ישנה 6-7 שעות בלילה, תודה"

תקשורת

עקבו אחריי בפייסבוק

רוצים לישון טוב בלילה? השאירו פרטים

דילוג לתוכן