טיפול בנדודי שינה

אבחון וטיפול בנדודי שינה

 נדודי שינה (אינסומניה) – ע"פ דר עמית גרין, מומחה לשינה והפרעות שינה, הפרעת שינה זו מתייחסת לקושי להירדם שנמשך לפחות חודש ימים לפחות במספר לילות בשבוע וכולל קושי בהירדמות, קשיי בשמירה על רצף השינה, או התעוררות בוקר מוקדמת עם קושי לחזור לישון. ככלל, ההרגשה היא שקיים מתח נפשי וקושי סביב כל נושא השינה וכי השינה לא איכותית ונפגעת איכות החיים והתפקוד היומיומי. 

פעמים רבות יש קשר דו-כיווני בין נדודי שינה וקשיים רגשיים ופסיכולוגים כמו חרדה ודכאון המזינים מצד אחד את קשיי השינה וההירדמות ומחריפים אותם ומצד שני מגדילים את המתח, החרדה והדיכאון כתוצאה מקשיי השינה וחזך השינה המתמשך. הנזקים לאורך זמן לבריאות הפיזית והנפשית של האדם הסובל מנדודי שינה יכולים להיות חמורים. חשוב לדעת, ניתן ויש דרכי טיפול יעילות לטפל בנדודי שינה.

דרכי טיפול בנדודי שינה 

1. טיפול CBT-I הוא טיפול קצר של 6 עד 8 מפגשים, שממוקד בבעיית השינה. בטיפול מתמקדים במחשבות וההתנהגויות הבעייתיות המקשות עלינו את ההירדמות והשינה, ומנסים להבין טוב יותר את המנגנון שמונע מהמטופל שינה. הפסיכולוג והמטופל מבררים ביחד מדוע השינה הפכה לחוויה שלילית וביחד מנסים לתת מענה לקושי. במקביל להתמודדות עם דפוסי מחשבה בעייתיים, בטיפול ה-CBT מנסים לפתור את דפוסי ההתנהגות הבעייתיים המפריעים לשינה של המטופל. ע"פ דר' עמית, מומחה לטיפול בנדודי שינה  לדוגמא, הפסקת החשיפה למסכים בסמוך לזמן השינה בגלל ההשפעה של האור הנפלט ממסכים על הפרשת מלטונין וצמצום הזמן שאנו מבלים במיטה. אנשים הסובלים מנדודי שינה חושבים שאם הם יאריכו את מספר השעות שבהן הם נמצאים במיטה הם ישנו יותר. שעות הערות הרבות במיטה גורמות לתחושות של תסכול וחוסר שביעות רצון מהשינה. בטיפול מנסים ליצור את ההתניה לפיה מיטה בחדר השינה מובילה לשינה.המטרה הסופית של הטיפול היא להביא את המטופל להגיע רגוע יותר לשינה עם תחושת בטחון ולהפחית את רמת העוררות והחרדה שלו, שהם הגורם העיקרי לנדודי שינה וזאת ע"י שינויי דפוסי חשיבה והתנהגות שגרמו לנדודי השינה.

2. כדורי שינה: שימוש בתרופות שינה, צריך להיעשות בפיקוח רפואי ולאחר התייעצות עם רופא. דר' עמית גרין מסביר כי הדעות בקרב המומחים באשר לטיפול בתרופות שינה חלוקות. חלק מהם רואים בטיפול כמוצא אחרון בשל העובדה כי הוא לא מטפל בגורם להפרעה, מלווה בתופעות לוואי ועלול לגרום לתלות של חלק מהמטופלים בכדורים. מנגד, רופאים רבים סבורים כי החשש מפני כדורי שינה אינו מבוסס על ידע מחקרי וכי התועלת שמפיקים המטופלים מנטילת התרופות גוברת על החסרונות של תופעות הלוואי שלהן. כמו לכל תרופה, גם לכדורי שינה יש תופעות לוואי, בפיקוח ובשימוש מושכל אין סיבה שלא להיעזר בתרופות שינה. מחקרים בשנים האחרונות הראו כי טיפול בכדורי שינה יעיל ובטוח כאשר הוא נעשה בהשגחה רפואית

רוצים לישון טוב בלילה?
השאירו פרטים

מטופלים מספרים

5/5

"חשבתי שאני משתגעת, לא הצלחתי להירדם בלילות, הייתי ערה שעות ולא מצליחה להירדם. רופאת המשפחה שלי המליצה לי לפנות לדר' עמית גרין. כבר מההתחלה דר' עמית הרגיע אותי ועזר לי. הייתי בייעוץ אצלו כמעט שלושה חודשים. היום אני ישנה 6-7 שעות בלילה, תודה"

5/5

תקופה ארוכה מאד סבלתי מנדודי שינה ואיכות החיים שלי היתה נוראית. ניסיתי כל מיני סוגי טיפולים אבל שום דבר לא עזר. הייתי ממש מיואשת. ראיתי את דר' גרין בתכנית בקר . בטלוויזיה ופניתי אליו. דר' גרין חזר אלי וקבענו פגישת ייעוץ. השינוי היה מיידי, כבר אחרי הפגישה הראשונה הרגשתי שיפור בשינה. אני רוצה להודות לדר' גרין על ההמיקצועיות והסבלנות"

5/5

"תודה לדר' עמית גרין שעזר לנו עם השינה של יונתן. יונתן לא הצליח להירדם לבד וכל השכבה לישון היתה סיוט של שעה שעתיים של בכי עד שהיה נרדם. היינו בפגישת ייעוץ אצל דר' עמית ואחרי שלושה לילות שבהן ליווה אותנו יונתן התחיל להירדם ולישון תוך מספר דקות , בלי בכי ובלי עיניינים. תודה"

5/5

ברצוני להודות לך רבות על הטיפול בבעיית השינה שלי. בזכות הטיפול השינה שלי השתפרה ונגמלתי מכדורי השינה. אני מרגישה שבזכותך אני בשליטה והשינה כבר פחות מנהלת אותי. זהו הטיפול הכי יעיל שעשיתי! קבענו להיום פגישה אך אני מרגישה שכרגע אין צורך בה. ששת המפגשים עזרו לי מאוד ואם ארגיש בהמשך שאני זקוקה לתמיכה אשמח לקבוע עוד פגישה. שוב המון המון תודה!!!

5/5

אחר שנים של שינה מקוטעת ולא רציפה, החלטתי לפנות לטיפול אצל דר' עמית גרין. כבר בפגישה הראשונה התגלה לי מטפל מקצועי וקשוב. לאחר הדרכה ו-3 מפגשים! חזרתי לישון רצוף. גם אם אני מתעוררת במהלך הלילה, דר' גרין לימד אותי מה עלי לעשות. הערכתי מאוד את יושרו המקצועי שהודיע לי כי השגנו את מטרת הטיפול ולכן אין צורך כעת במפגשים נוספים. תודה לך על הטיפול ועל האדם שאתה

5/5

סבלתי שנים נדודי שינה. בשנתיים האחרונות לקחתי בונדורמין וגם זה לא עזר. הייתי באפיסת כוחות. הגעתי לדר' עמית אחרי שראיתי אותו בטלויזיה. כבר אחרי 4 פגישות ייעוץ עם דר' עמית התחלתי לישון טוב. החלטתי להיגמל מכדורי השינה והוא עזר לי. היום אני ישן טוב. תודה ענקית לדר עמית."

5/5

רציתי לעדכן שעברתי את המבחני רישוי🥳🥳🥳 ולהודות לך גם על כל התקופה, אהבתי בעיקר את זה שלא נלחצת משום דבר שאמרתי והתייחסת לכל הסיפור שלי כנורמלי וטבעי. עד היום כל מי שטיפל בנושא השינה נלחץ ואני חושבת שזה הקשה עליי לתת אמון בטיפולים קודמים. אז תודה רבה!

5/5

עברתי בדיקת שינה ומצאו לי דום נשימה בשינה. שלחו אותי לקנות סיפאפ שלא הצלחתי לישון איתו. במכון השינה לא עזרו לי לפתור את הבעיה. חפשתי באינטרנרט מומחה שינה ופניתי לדר' גרין שהציע לי לנסות סד לילה לטיפול בבעיה. הוא הפנה אותי לרופא שיניים מומחה שהכין לי סד שאני ישן איתו כל לילה. ממליץ מאד לפנות לדר' גרין לקבל ייעוץ

5/5

"חשבתי שאני משתגעת, לא הצלחתי להירדם בלילות, הייתי ערה שעות ולא מצליחה להירדם. רופאת המשפחה שלי המליצה לי לפנות לדר' עמית גרין. כבר מההתחלה דר' עמית הרגיע אותי ועזר לי. הייתי בייעוץ אצלו כמעט שלושה חודשים. היום אני ישנה 6-7 שעות בלילה, תודה"

תקשורת

עקבו אחריי בפייסבוק

רוצים לישון טוב בלילה? השאירו פרטים

דילוג לתוכן